sobota, 27 styczeń 2018 23:34

Zebranie Sprawozdawcze za rok 2017 w Łysych PODSUMOWANIE Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
1 (2)27 Stycznia odbyło się Zebranie Sprawozdawcze w naszej jednostce. W sobotę kilka minut po godzinie 16 prezes dh. Adam Pisiak dokonał otwarcia Zebrania Sprawozdawczego OSP Łyse za rok 2017.  

 

 

Na początku przywitaliśmy przybyłych gości: Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce st. bryg. mgr inż. Jarosława Wilgę, Komendanta ZOG ZOSP RP w Łysych dh. Jarosława Frydrycha oraz Wójta Gminy Łyse Jerzego Ksepkę. Na przewodniczącego zebrania został wybrany dh. Adam Chrzanowski. Na początku odczytane zostało sprawozdanie z działalności jednostki, które przedstawił dh. Wojciech Kaczmarczyk. Następnie dh. Jan Czyż przedstawił sprawozdanie z działalności finansowej. Na koniec dh. Stanisław Kiernozek - przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie tejże komisji. Po zdaniu sprawozdań przyszedł czas na przedstawienie planów: działalności jednostki i działalności finansowej na rok 2018. Przedstawili je kolejno dh. Adam Pisiak i dh. Jan Czyż. Kolejnym punktem zebrania było wręczenie naszym druhom wyróżnień. Wyróżnieni strażacy: dh. Małż Paweł. Następnym punktem zebrania była dyskusja w której głos zabrał kolejno Wójt Gminy Łyse Jerzy Ksepka, Komendant Miejski PSP w Ostrołęce st. bryg. mgr inż. Jarosław Wilga, Komendant ZOG ZOSP RP w Łysych dh. Jarosław Frydrych, dh. Zenon Kaczyński, dh. Czyż Zbigniew syn Bolesława, Prezes ZOG ZOSP RP w Łysych dh. Chrzanowski Adam, dh. Sławomir Szulc. Po zakończonej dyskusji odbyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla zarządu oraz głosowanie o przyjęcie planu działalności oraz działalności finansowej na rok 2018. Głosowania przebiegły jednogłośnie i absolutorium zostało udzielone. W punkcie "wolne wnioski" przegłosowaliśmy propozycje aby składka roczna wynosiła 10 zł. Ostatnim punktem było podjęcie Uchwały nr 1 Walnego Zebrania Sprawozdawczego OSP w Łysych. Na koniec zebrania przygotowany został mały poczęstunek w postaci obiadu, ciasta, kawy i herbaty. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować dh. Agacie Pisiak, dh. Sylwii Chrzanowskiej  oraz kandydatce na druhne Małgorzacie Brakonieckiej za przygotowanie części gastronomicznej oraz wszystkim druhom którzy pomagali w organizacji zebrania. Dziękujemy również wszystkim, którzy przybyli na zebranie.

Podsumowanie roku:

Minął kolejny rok kalendarzowy a wraz z nim nadszedł czas na podsumowanie całorocznej działalności i nie chodzi tu tylko o nasze wyjazdy na akcję, ale również zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe jednostki i gminy.
Początek roku stał pod znakiem odwiedzin dzieci w szkole podstawowej w Łysych oraz wejdzie druhowie z naszej jednostki kończyli zapoczątkowany jeszcze w grudniu 2016 roku akcje „Profilaktyka dla bezpieczeństwa”, w których to uczyli jak prawidłowo się zachować w sytuacjach zagrożenia życia w przypadku pożaru, wypadku komunikacyjnego, ale również zwykłych zagrożeń czyhających na nas każdego dnia podczas drogi do szkoły, czy zabawy z rówieśnikami. Oprócz tego w styczniu zorganizowaliśmy koncert pod tytułem „Gramy dla Arka”. Arkadiusz Korytkowski z Łomży stracił w pożarze cały swój dobytek. Włączyliśmy się w pomoc gdyż od kilku lat przyjeżdżał do Łysych dzielić się swoim talentem na „Wieczorach z akordeonem”. W ramach koncertu odbyła się zbiórka do puszek.
W miesiącu luty została wymienionych piec, który ogrzewał budynek naszej remizy. Stary zasilany olejem opałowym został zastąpiony nowym piecem gazowym. W związku z tym jeden z boksów przeszedł małą modernizację na potrzeby odbioru technicznego kotłowni. Została pomurowana ściana i wstawione drzwi, po to aby w całości odizolować kotłownie od boksu garażowego.
Pierwszą zbiórkę szkoleniową organizowaliśmy w marcu. Tematem przewodnim było zapoznanie się z wyposażeniem budową i obsługą samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Scania zakupionego w grudniu 2016 roku.
Kwiecień i maj to tradycyjnie miesiące uroczystości kościelnych. 9 k\Kwietnia uczestniczyliśmy w procesji z palmami oraz pomagaliśmy w organizacji i zabezpieczeniu obchodów Niedzieli Palmowej. Nie udałoby się nam to bez pomocy druhów z OSP Lipniki i OSP Łączki. Z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy i po cichu liczy na pomoc w tym roku. Kwiecień to również Wielkanoc, jak co roku uczestniczyliśmy w adoracji grobu Chrystusa i porannej mszy rezurekcyjnej, po której spotkaliśmy się w remizie na wspólnym święconku.
Również w kwietniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w bramie weselnej dh. Mateusza Kasprzyka z OSP Lipniki.
3 Maja w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata odbyła się msza dziękczynna z okazji obchodów Dnia Strażaka, w której uczestniczyliśmy my i jednostki z naszej gminy. W związku z rozbudową Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB, a dokładnie budową amoniakowni Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce zorganizowała w maju dla strażaków z naszej gminy, strażaków zakładowych oraz druhów z okolicznych jednostek szkolenie z zakresu postępowania w przypadku wycieku amoniaku. Podczas szkolenia omówiono również charakterystykę amoniaku oraz jego oddziaływanie na organizm człowieka.
Wraz z nadejściem lata i czerwca na pierwszym planie pojawiły się zawody sportowo pożarnicze. Tym razem zawody gminne odbyły się w Dylewie gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce. Kolejnym etapem rywalizacji był szczebel powiatowy, na którym niestety nie powiodło się nam i zajęliśmy dopiero 16 miejsce.
W lipcu z kolei mieliśmy przyjemność po raz drugi uczestniczyć w uroczystości zaślubin strażaka. Tym razem to nasz druh Maciej Dąbkowski i jego przyszła żona Ewelina zaprosili nas na swój ślub. To nie koniec zaproszeń, w sierpniu byliśmy zaproszeni jeszcze 2 razy. Raz na festyn rodzinny w Zalasiu a drugi raz na otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanej remizy w Łączkach. W sierpniu odbył się także festyn w Łysych, na którym nas nie zabrakło.
We wrześniu ruszyły długo oczekiwane prace związane z termoizolacją naszej remizy, które sfinansowane zostały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Z końcem września zorganizowane zostały po raz drugi już ćwiczenia zgrywające jednostek naszej gminy. Jak w ubiegłym roku tematem ćwiczeń były wypadki komunikacyjne oraz pierwsza pomoc poszkodowanym.
15 października delegacja naszych druhów wraz z pocztem sztandarowym pojechała na mszę świętą za zmarłych strażaków, która tym razem odbyła się w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie. W październiku zyskaliśmy dwóch ratowników medycznych druhowie Marcin Popielarczyk oraz Wiktor Dąbkowski z powodzeniem ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy organizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Strażak” w Turawie.
Listopad to oczywiście obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również przypadające na ten sam czas 10-lecie istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi działającym przy ZOG ZOSP RP w Łysych. Z tej okazji w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych odbyła się uroczysta msza święta, na której ksiądz Krzysztof Dylewski poświęcił sztandar HDK. Po mszy uroczystość przyniosła się na plac przy remizie w trakcie której poświęcone zostały dwa średnie wozy ratowniczo-gaśnicze marki Scania oraz Iveco, które zostało zakupione przez gminę w sierpniu.
W listopadzie zakończyły się prace przy termoizolacji budynku remizy. Strażnica nabrała świeżego wyglądu to co najbardziej rzuca się w oczy to barwy szarości i czerwieni, dzięki którym budynek sprawia wrażenie nowocześniejszego. Na uwagę zasługuje także nowe logo naszej jednostki które zawisło w szczycie nad głównymi bramami. Dzięki oświetleniu na zewnątrz budynek w nocy prezentuje się imponująco. W ramach prac wykonane zostały również napisy: „Ochotnicza Straż Pożarna w Łysych”, oraz „998’ i „112”. Oprócz tych widocznych zmian na zewnątrz, zmianie uległo również oświetlenie wewnątrz naszej remizy. W boksach garażowych, pomieszczeniach socjalnych jak również na sali zostały wymienione lampy. Na dachu zamontowano kolektory słoneczne a w garażu termę dzięki czemu w końcu mamy ciepłą wodę w kranie. Nasi druhowie rozprowadzili również okablowanie, które posłuży w przyszłości do obsługi monitoringu, oraz wymienili kabel antenowy radiostacji selektywnej.
Grudzień to czas radości i przygotowań do świąt, dlatego chcieliśmy podzielić się tą radością z innymi i po raz trzeci z inicjatywy druha Zbigniewa Czyża- sołtysa gminy, zorganizowaliśmy świąteczną zbiórkę pieniędzy dla rodziny potrzebującej. W tym roku była to rodzina państwa Kozon. Sytuacja rodziny jest wyjątkowa dlatego zdecydowaliśmy się przekazać pieniądze, a nie jak to było w latach ubiegłych: bony towarów. Kwota, którą ofiarowaliśmy to 630 zł.

 

STATYSTYKI

 111.jpg

 

II Działalność ratowniczo – szkoleniowa:

1. OSP w roku 2017 uczestniczyła 53 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 9 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń - 26 razy, alarmy fałszywe 1 raz, Inne – 42 razy. Brak uczestnictwa w ćwiczeniach zorganizowanych na obiekcie Stora Enso z powodu braku zezwolenia na wyjazd od Wójta Gminy Łyse, Ćwiczenia z ratownictwa technicznego zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łysych. Szkolenie na temat bezpieczeństwa i postępowania przy wycieku Amoniaku.

2. W akcjach ratowniczych uczestniczyli następujący druhowie/druhny (ilość wyjazdów)
Pisiak Adam 30
Dąbkowski Wiktor 30
Perzan Grzegorz 24
Kowalikowski Paweł 21
Chrzanowski Adam 20
Pisiak Agata 17
Samul Piotr 17
Świerdzewski Krzysztof 15
Parzych Rafał 14
Popielarczyk Marcin 12
Czyż Zbigniew s. Jana 11
Nasiadka Tomasz 8
Szulc Sławomir 7
Krwczyk Kamil 7
Czyż Zbigniew s. Bolesława 6
Pisiak Beata 4
Kozon Łukasz 4
Dąbkowski Maciej 3
Głuszek Piotr 3
Kaczmarczyk Wojciech 3
Olender Jacek 2
Tyc Marcin 2
Żulewski Mateusz 1
Krzynowek Michał 1
Samul Łukasz 1

3. W kursach szkoleniowych (jakich) uczestniczyli następujący druhowie/druhny: Kurs Podstawowy jednolity po 2015 roku: dh. Kamil Krawczyk, dh. Samul Łukasz, dh. Tobiasz Czyż, dh. Gleba Mateusz. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Turawie: dh. Popielarczyk Marcin, dh. Dąbkowski Wiktor. Recertyfikacja Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dh. Pisiak Agata, dh. Chrzanowski Adam

 

 

                            ZDJĘCIA

     (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

Czytany 898 razy Ostatnio zmieniany piątek, 02 luty 2018 18:01

Najczęściej czytane

 • 2018.11.12 - Wypadek Śmiertelny Piątkowizna

  18Do tragedii doszło około godziny 18.00 w Piątkowiźnie. Zginął kierowca samochodu, który uderzył w drzewo.

  Czytaj dalej...
 • 2018.11.01 - Dachowanie Toyoty oraz wymuszenie pierwszeństwa na Chętnika

  8O sporym szczęściu może mówić kierująca Toyotą, która jadąc w kierunku Łomży straciła panowanie nad autem i znalazła się w przydrożyn rowie kołami do góry.

  Czytaj dalej...
 • 2018.11.02 - Niezachowanie należytej ostrożności na drodze

  11Do kolejnego już wypadku na wysokości parkingu JBB doszło 2 listopada około godziny 13.

  Czytaj dalej...
 • 2018.10.27 - Ślub druha Tomasza PODSUMOWANIE

  01 ola tomek 10027 Października mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w ceremonii zaślubin naszego druha Tomasza Nasiadki.

  Czytaj dalej...
 • 2018.10.25 - Wypadek Busa

  4W czwartek kilka minut przed 13 zostaliśmy wezwani do wypadku na drodze gminnej w kierunku Rudnego.

  Czytaj dalej...
wszystkie prawa zastrzeżone przez OSP Łyse
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK